اخبار > دعاي روزهاي هفته به خط میرزا محمدشفیع تبریزی


  چاپ        ارسال به دوست

دعاي روزهاي هفته به خط میرزا محمدشفیع تبریزی

«دعاي روزهاي هفته» به خط میرزا محمدشفیع تبریزی توسط مؤسسه تأليف، ترجمه و نشر آثار هنري(متن) فرهنگستان هنر منتشر شد.
به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، «دعاي روزهاي هفته» عنوان كتابي است كه در آن ادعيه مخصوص هر روز از هفته به خط نسخ با اسلوب و تزئين ايراني توسط استاد محمدشفيع تبريزي نگاشته شده است.
در مقدمه كتاب در معرفي محمد شفيع تبريزي آمده است:
محمدشفيع تبريزي از خوشنويسان زبده نسخ نويس و در زمره بزرگ‌ترين خطاطان پيرو مكتب تبريزي به شماره مي‌رود كه عمر خود را در كتابت قرآن كريم وكتب ادعيه سپري كرده است. حياتش مقارن با سلطنت فتحعلي شاه و محمدشاه قاجار در تبريز بوده است. خوشنويسي را نزد پدر خود آموخته و فرزندي همنام پدر به نام محمدعلي داشته كه وي نيز از خوشنويسان نسخ و نستعليق روزگار خود بوده است. وي با اخلاصی برآمده از روحی زلال آثار بسیاری از خود به جای گذاشته که شامل ادعیه مختلف مانند دعای عدیله، جلد روغنی مذهّب و نسخ کتابت جلی است و همچنین سی و دومین قرآنی که کتابت کرده، می‌شود. وي انجامه‌های آثارش را معمولاً با خط رقاع و با رقم: «کتبه العبدالاثم ابن‌ محمدعلی، محمدشفیع التبریزی فی سنه ۱۲40» می‌نگاشته است. اثر حاضر شامل دعای روزهای هفته است که نص امضا آن به خط میرزا محمدشفیع تبریزی است.
كتاب «دعاي روزهاي هفته » با شمارگان 1000 نسخه، در 24 صفحه رنگي گلاسه، توسط مؤسسه تأليف، ترجمه و نشر آثار هنري (متن) عرضه مي‌شود.


١١:٤٦ - 1396/04/03    /    شماره : ٧٧١٣    /    تعداد نمایش : ٩١خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.